Szukaj

To szczególny rok, jeśli chodzi o Rolex Daytona. Patrząc w przyszłość na Watches and Wonders w tym miesiącu, istnieje sporo prognoz, że zobaczymy ewolucję modelu. Nie liczę na to, ponieważ Rolex jest znany z tego, że nie spełnia życzeń tłumu. Mimo to moment byłby idealny jako pierwszy sędzia Daytona. 6239 zadebiutował w 1963 roku. Dodatkowo pojawia się oczywiste pytanie, czy obecna Daytona potrzebuje aktualizacji. Czy uważacie, że potrzebuje aktualizacji pod względem wzornictwa, czy też słynny kaliber manufakturowy 4130 jest gotowy na odświeżenie? Odpowiedzi na te pytania pojawią się już za kilka tygodni. Zgaduję że? Specjalna edycja z okazji 60. rocznicy obecnej Daytony. Ale jesteśmy tutaj, aby porozmawiać o pięciu najlepszych referencjach Daytona z przeszłości, więc skupmy się na tym najpierw.

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6239
Logicznym pierwszym krokiem na tej liście jest pierwsza referencja Rolex Daytona. Rolex przedstawił ref. Daytona. 6239 w 1963 roku jako Rolex Cosmograph. „Daytona” pojawiła się na tarczy dopiero rok później. W porównaniu do ref. 6238 „Pre-Daytona”, pierwsza rzeczywista Daytona wygląda znacznie bardziej sportowo i odważniej. Jest to bezpośredni efekt zastosowania przez firmę tanie repliki zegarków kontrastowych tarcz pomocniczych i przeniesienia skali tachymetru z tarczy na stalową lunetę. Rolex wykorzystał ten sam naciąg ręczny Valjoux kaliber 72B i 722 w modelu Daytona ref. 6239, tak jak w przypadku poprzedniego ref. 6238. Późniejsze modele posiadały kaliber 722-1, nieco ulepszoną wersję mechanizmu 722. Godnym uwagi szczegółem jest to, że ref. 6238 i pierwsze modele Daytona były produkowane w tym samym czasie przez kilka lat.

Ref. Daytona. 6239 był produkowany od 1963 do 1969 z kilkoma odmianami tarczy. Oryginalna Daytona zadebiutowała z wyborem czarnej tarczy i białych sub-tarczy lub białej tarczy z czarnymi sub-tarczami. W późniejszych seriach Rolex zamienił białą tarczę na dobrze znane srebrne tarcze. Oprócz tego Rolex wprowadził również słynną egzotyczną tarczę „Paul Newman” dla obu ref. 6239 i ref. 6241 z czarną ramką. Stały się one słynnymi modelami Daytona, za które ludzie płacą dużo pieniędzy. I szczerze mówiąc, „Paul Newman” był pierwszym rocznikiem Daytona, który wpadł mi w oko jakieś 20 lat temu. Ceny tego legendarnego ref. Daytona. 6239 zaczynają się od około 50 000 € i rosną do setek tysięcy rzadkich egzemplarzy egzotycznej tarczy w doskonałym stanie. Biorąc pod uwagę kulturowy wpływ pierwszej Daytony, nie jest to zaskoczeniem.

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6263
Można by twierdzić, że po tym powinniśmy dostać się do nowoczesnej automatycznej Daytony, ale byłby to raczej duży skok. Właśnie dlatego wybraliśmy ref. Daytona. 6263. To ostatnia z referencji z ręcznym naciągiem i była wyposażona w czarną lunetę i zakręcane przyciski. Referencja prezentowała twardszą i masywniejszą ogólną obecność niż wcześniejsze referencje z popychaczami pomp. ref. 6263 był produkowany od 1971 do mniej więcej 1987, kiedy to jego miejsce zajęła pierwsza automatyczna Daytona. Wewnątrz 37-milimetrowej koperty Rolex wyposażył ref. 6263 z mechanizmem Valjoux 727. Ta ulepszona wersja Valjoux 722-1 została oparta na Valjoux 72A. Najważniejszą zmianą było zwiększenie częstotliwości roboczej z 18 000 do 21 000 vph dla większej dokładności.

Daytony z połowy lat 80. to najnowocześniejsze zabytkowe Daytony, jakie można dostać. Wyglądają niesamowicie! Jedna konkretna wersja wyskakuje obok zwykłych wersji i jest to ref. 6263 z czarno-białą egzotyczną tarczą. Na tarczy brakuje czerwonych elementów, które dodają pikanterii poprzednim modelom „Paul Newman”, ale rezultatem jest, moim zdaniem repliki tag heuer, jeden z najlepiej wyglądających Daytonów. Jest pewna powaga, którą uwielbiam w porównaniu z frywolnością egzotycznych tarcz z czerwonymi akcentami. Ponieważ są rzadkie, należą do najbardziej poszukiwanych i najdroższych modeli Rolex Daytona. To powiedziawszy, zwykłe wersje ze srebrną i czarną tarczą stanowią idealny pomost między starymi i nowymi lub ręcznymi i automatycznymi modelami. Ich ceny zaczynają się od około 80 000 euro i sięgają kilkuset tysięcy w przypadku rzadszych wersji.

Rolex Cosmograph Daytona ref. 16520
Teraz przechodzimy do pierwszego zegarka, który pojawia się po raz drugi na tych listach Top 5. Jeśli jesteś stałym czytelnikiem tej serii, prawdopodobnie wiesz, że umieściłem również ref. Rolex Daytona. 16520 na liście najważniejszych referencji Zenith El Primero. Chociaż znaczenie Daytony w istnieniu spuścizny El Primero firmy Zenith jest bardzo ważne, zrobiłem to również z uśmiechem. Nie da się jednak ukryć, że ref. 16520 był ważny z kilku powodów. Jako pierwsza automatyczna Daytona reprezentowała nową erę słynnego chronografu Rolex.

Back to Top